Hangi Dağıtımı Seçmeliyim?

Aslında bu çok tartışmalı olan bir konudur. Birçok kişi kendi kullandığı distro'nun en iyi olduğunu söyleyecektir, hatta avukatlığını bile yapacaktır. O yüzden bu sorunun cevabını hiç bekletmeden vermek gerekir ise en iyi distro diye birşey yoktur. Farklı kullanıcı kesimlerine elinden geldiğince iyi bir çözüm vermeye çalışan distro'lar vardır. Bu yüzden internette "en iyi linux dağıtımı" yazarak aratmak size bir çözüm olmaz. Genellikle her kullanım amacı için farklı bir dağıtım önerilse de kullanıcı isteklerine göre de önerimlerde bulunulabilir.

Örnek bir distro seçme yöntemi:

  • GNU/Linux konusunda ne kadar deneyimlisiniz?

  • Modern mi yoksa standart bir masaüstü arayüzü mü tercih ediyorsunuz?

  • Sunucu için mi kullanacaksınız, yoksa masaüstü için mi?

Bu sorulardan yola çıkarak bir seçim yaparsanız, size uygun bir dağıtımı bulmaya o kadar yaklaşırsınız.

"İstediğim dağıtımı bulamıyorum" diye üzülmeyin. Daha binlerce GNU/Linux dağıtımı var.

Bilgisayar becerileriniz oldukça basitse, Linux Mint, Ubuntu, Elementary OS veya Deepin gibi yeni kullanıcı dostu bir dağıtıma bağlı kalmak isteyeceksiniz. Beceri setiniz ortalamanın üzerinde bir aralığa yayılıyorsa, Debian, Manjaro veya Fedora gibi bir dağıtımla gidebilirsiniz. Bununla birlikte, bilgisayar ve sistem yönetimi konusunda oldukça ustalaştıysanız, Gentoo ve Arch Linux gibi bir dağıtım kullanın. Gerçekten bir meydan okuma istiyorsanız, Linux From Scratch'ın yardımıyla kendi Linux dağıtımınızı oluşturabilirsiniz. Eğer dağıtımınızı Masaüstü Ortamına göre seçtiyseniz, şunu bilmeniz gerekir ki, Masaüstü Ortamları sistem kurulduktan sonra değiştirilebilir.

Yalnızca sunucuya yönelik bir dağıtım arıyorsanız, bir masaüstü arayüzüne mi ihtiyacınız olduğuna yoksa bunu yalnızca komut satırı aracılığıyla mı yapmak istediğinize de karar vermek isteyeceksiniz. Ubuntu Sunucusu bir GUI arabirimi kurmaz. Bu, sunucunuzun grafik yüklerken tıkanmayacağı iki şey anlamına gelir ve Linux komut satırını sağlam bir şekilde anlamanız gerekir. Ancak, sudo apt-get install ubuntu-desktop gibi tek bir komutla Ubuntu Sunucusunun üstüne bir GUI paketi kurabilirsiniz. Sistem yöneticileri, özelliklerle ilgili bir dağıtımı da görmek isteyeceklerdir. Sunucunuz için ihtiyacınız olan her şeyi size kutudan çıkaracak, sunucuya özel bir dağıtım mı istiyorsunuz? Öyleyse, CentOS en iyi seçim olabilir. Yoksa, bir masaüstü dağıtımı alıp, ihtiyacınız olan parçaları eklemek mi istiyorsunuz? Öyleyse, Debian veya Ubuntu Linux size iyi hizmet edebilir.

Last updated